sobota, 29 października 2011

Trudne pytania

Okres przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Syn mój chłonny jak gąbka, po każdej katechezie przychodzi nasączony wiedzą:
,,Mamo a wiesz, że Matka Boska to spełnia życzenia. Jak wróżka!''
,,Jak umrzesz to cię położą na wadze i jak będziesz bardziej dobra-to pójdziesz do nieba, jak bardziej zła-to do piekła, a jak tak średnio to wtedy pójdziesz do tego, no...na przeczyszecznie!''
,,Mamo musimy dziś iść na różaniec, bo po modlitwie będzie losowanie i do wygrania jest Matka Boska przeźroczysta''
,,Żeby Ewa nie zjadła tego jabłuszka, to byśmy wszyscy mieszkali w raju!''
,,A wiesz jak ja sobie wyobrażam Boga, to taki pan, trochę starszy i w ręku ma różdżkę''

Bądż tu rodzicu teraz mądry, roztropny i rozważny. Staram się prostować, tłumaczyć, odpowiadać najlepiej jak umiem na setki pytań młodego poszukiwacza prawy. Wyjaśniam zawiłe i archaiczne słowa w modlitwach, których musi się nauczyć ,,na blachę''. Jest ciężko, nie wiem czy podołam. To prawdziwe wychowawcze wyzwanie!
Ze swojej Pierwszej Komunii zapamiętałam najlepiej  zakonnicę, która obniżyła mi ocenę za jedną nieobecność na mszy świętej, gorączkę dzień przek Komunią i wyrzuty sumienia za zjedzoną przed mszą miętówkę - bo przed przyjęciem komunii nie wolno nam było nic zjeść. No i sukienkę z bufiastymi rękawami. Ale tak naprawdę to była moja druga komunią święta, pierwszą przyjęłam mając 4,5 roku w Kanadzie. W czasie mszy pobiegłam za mamą, stanęłam w kolejce przyjmujących komunię i stało się. Pamiętam to do dziś, opłatek w formie kwadratowego wafelka i księdza w białej szacie nachylającego się moją stronę.

,,Ale wiesz mamo, jest takie jedno, jedyne pytanie na świecie, na które nikt nie zna odpowiedzi, po prostu nie zna. To pytanie to: kto stworzył Boga?''

1 komentarz:

  1. poważne pytania, poważne odpowiedzi...Myślę, że jak już będziecie po..komunii to mógłby z tego wyjść całkiem dobry poradnik dla rodziców.

    OdpowiedzUsuń