środa, 4 stycznia 2012

Zagadka

Oto wczorajszy rysunek Marysi. Uważam osobiście, że kolorystyka i kompozycja są świetne:-) Czy zgadniecie kogo przedstawia?
Odkąd studiuję sobie ,,Sztukę'' i nauczyłam się wiele o fazach rozwoju dziecięcego rysunku obserwuję wnikliwie samodzielne prace Marii. Rysuje je rzadko. Woli kolorowanie, gdy proszę o autorską pracę tlumaczy się że nie umie. Podejrzewam, że to w pewnym stopniu wina przedszkolnych nawyków. Prace przedszkolne zostawiają niewiele własnej inwencji, dzieci dostają wzór i wskazówki dalszej pracy. Osobiście na dzień matki wolałabym dostać  samodzielnie namalowany portret niż kwiatek origami wyglądający jak robiony z matrycy z komentarzem mojego syna ,,bo tak naprawdę mamo, to te kwiatki zrobiła ciocia''.
No cóż, sama z zerówki pamiętam syrenkę warszawską wyklejaną wydzierankami. Panie postarały się, żeby kawałki były równo podarte, a kolory u wszystkich takie same.
Chrońmy kreatywność i twórczą inwencję naszych dzieci!

3 komentarze:

 1. Rysunek prześliczny. Zgaduję, że to autoportret ;-)
  P.S. A co do prezentów z przedszkola, to ręce mi opadają, jak najpierw panie zbierają na ekstra warsztaty ceramiczne a potem dostaję piękny świecznik. Na pytanie: "synku to ty malowałeś" zawszę słyszę: "nie, to moja pani"! I po co to? Przecież wolałabym ten świecznik byle jak zabazgrany ale przez moje dziecko!
  z pozdrowieniami
  magda(c)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obserwuję Twojego bloga od dawna, podziwiam zaangażowanie i pomysłowość!!!!
  Już byłam zaniepokojona ciszą panującą na tej stronie..... wielkie dzięki że dałaś pierwszy sygnał w tym roku, jestem Twoją wierną fanką, byłaś do tej pory nie jeden raz natchnieniem w mojej pracy z grupami zabawowymi !!! W nowym roku życzę Ci wiele siły i mnóstwa pomysłów ! Tak trzymaj!
  Pozdrawiam serdecznie
  Małgośka z Rawy Maz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Malgośka dziękuję za miłe slowa, zaczerwieniłam się aż:-) pisz na maila, jest w zakładce ,,o mnie''

  OdpowiedzUsuń